Deze pagina bevat cijfers over het aantal personen dat gebruik maakt van bijdrageplichtige zorg, voor zover deze gefinancierd wordt uit de Wlz. Het gaat om het gebruik van zorg in natura of zorg die betaald is vanuit een persoonsgebonden budget.

Jongeren onder de 18 jaar hoeven geen eigen bijdrage te betalen en ontbreken daarom in de tabellen.

Peildatum jaar is de 2e vrijdag van november.

In onderstaande tabellen is zorg die in de combinatie modulair pakket thuis (mpt) en persoonsgebonden budget (pgb) is afgenomen, opgenomen in de categorie 'Totaal combinatie zin/pgb' en ter voorkoming van dubbeltellingen niet in de categorien 'Persoonsgebonden budget' en 'Totaal zorg in natura'.

Gebruik eigenbijdrageplichtige Wlz-zorg naar leveringsvorm, personen in jaar

‌2022202320242025*
Totaal leveringsvorm zorg400.975413.145424.040430.525
Uitsluitend persoonsgebonden budget (pgb41.98543.39044.49545.220
Uitsluitend zorg in natura (zin)348.710358.250366.980372.065
Zin verblijf273.730276.610278.875278.795
Zin volledig pakket thuis (vpt)30.09035.31542.22047.995
Zin modulair pakket thuis (mpt)86.87589.34592.34092.705
Totaal combinatie zin en pgb24.16526.14527.52028.340
Totaal combinatie mpt en pgb21.13523.04524.28524.955

* voorlopige cijfers

Bron: Centraal Bureau voor de Statistiek (dataleverancier: Het CAK)

Gebruik eigenbijdrageplichtige Wlz-zorg naar leveringsvorm, personen op peildatum

‌20212022202320242025*
Totaal leveringsvorm zorg316.700332.850344.940352.030357.210
Uitsluitend persoonsgebonden budget (pgb)33.23535.29036.54037.75538.405
Uitsluitend zorg in natura (zin)268.730281.215290.410295.205299.085
Zin verblijf211.960215.555218.180218.110217.205
Zin volledig pakket thuis (vpt)17.89021.74525.37029.68033.620
Zin modulair pakket thuis (mpt)38.88043.91546.86047.41548.260
Totaal combinatie zin en pgb14.73516.34017.99019.06519.720
Totaal combinatie mpt en pgb13.25514.73516.23517.12017.790

* voorlopige cijfers

Bron: Centraal Bureau voor de Statistiek (dataleverancier: Het CAK)

In onderstaande tabel is zorg in natura met verblijf uitgesplitst naar sector volgens het zorgzwaartepakket.

Gebruik eigenbijdrageplichtige Wlz-zorg met verblijf naar sector, personen op peildatum

‌2022202320242025*
Totaal Wlz 215.555218.180218.110217.205
Geen zorgzwaartepakket (zzp) 0000
Totaal zzp Verpleging en verzorging (VV) 125.160126.635126.140124.860
Totaal zzp Gehandicaptenzorg (GHZ) 72.66572.94572.98072.940
Totaal zzp Geestelijke gezondheidszorg 17.73018.59518.99019.405

* voorlopige cijfers

Bron: Centraal Bureau voor de Statistiek (dataleverancier: Het CAK) 

In de tabel Gebruik bijdrageplichtige Wlz-zorg; leveringsvorm, zzp, regio op StatLine MLZ kunnen jaarcijfers verder uitgesplitst worden naar leveringsvorm, zorgzwaartepakket, leeftijd, regio, geslacht.

Voor een nadere toelichting op deze cijfers en de gebruikte methoden: Korte onderzoeksbeschrijving Gebruik bijdrageplichtige Wlz-zorg.